درمان حساسیت فصلی؛ برای حساسیت فصلی چی خوبه؟

به گزارش سفر به کانادا، درمان حساسیت فصلی؛ برای حساسیت فصلی چی خوبه؟ خبر خوب این است که برای مقابله با حساسیت های فصلی چندین روش وجود دارد. بعضی از توصیه ها برای همه انواع حساسیت کاربرد دارد. بعضی از آن ها نیز مختص انواع خاصی از حساسیت است. در هر صورت، نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، شیوه مناسبی برای کنترل حساسیت فصلی است.

درمان حساسیت فصلی؛ برای حساسیت فصلی چی خوبه؟

سفر به کانادا| گاهی سیستم ایمنی بدن ما به بعضی مواد (معمولاً بی ضرر) واکنش نشان می دهد و مانند مزاحمانی خطرناک با آنان برخورد می نماید. به این واکنش حساسیت (آلرژی) می گویند.

محققان آموزشگاه آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا (AAAAI)، می گویند که سیستم ایمنی بدن ما در واکنش به مواد حساسیت زا، ماده ای شیمیایی به نام هیستامین را آزاد می نماید. با آزاد شدن هیستامین علائم حساسیت در بدن آشکار می شوند. تحریک بینی و چشم از جمله علائم حساسیت است، گاهی حساسیت در مبتلایان آسم سبب حمله آسم می گردد، این مورد خطرناک است و با عنوان آسم آلرژیک شناخته می گردد.

خبر خوب این است که برای مقابله با حساسیت های فصلی چندین روش وجود دارد. بعضی از توصیه ها برای همه انواع حساسیت کاربرد دارد. بعضی از آن ها نیز مختص انواع خاصی از حساسیت است. در هر صورت، نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، شیوه مناسبی برای کنترل حساسیت فصلی است.

آلرژن نوعی آنتی ژن است که سبب واکنش غیرطبیعی و شدید سیستم ایمنی بدن می گردد. یکی از متخصصان حساسیت بخش ایمونولوژی و حساسیت کلینیک بالینی کلیولند می گوید: یکی از اصلی ترین عوامل حساسیت پاییزی گیاهانی هستند که در این فصل مقدار زیادی گرده فراوری می نمایند.

کپک نیز عامل مهم دیگر است، زیرا در فصل پاییز برگ های درختان کپک می زنند. هنگامی که برگ ها را جمع می کنید یا از روی آن ها می پرید و …، هاگ کپک ها در هوا پخش می گردد و علائم حساسیت را ایجاد می نماید.

عامل بعدی مایت (هیره) گرد و غبار است؛ موجودات نامطبوع کوچکی که دوست دارند روی همه چیز خانه شما زندگی نمایند. این موجودات میکروسکوپی از پوسته های مرده پوست تغذیه می نمایند. یک متخصص حساسیت گوش و حلق و بینی می گوید: مایت ها در تمام طول سال ممکن است سبب تحریک شما شوند، اما از آنجا که با سرد شدن هوا زمان بیشتری را در خانه می گذرانید، بیشتر در معرض آن ها هستید.

علاوه بر این، در هوای خشک زمستان، بیشتر افراد با دستگاه بخور میزان رطوبت هوای خانه خود را افزایش می دهند. مایت های گرد و غبار در محیط های گرم و مرطوب بیشتر رشد می نمایند.

بسیاری از افراد ممکن است در فصل پاییز علائمی داشته باشند که به حساسیت فصلی مربوط نمی گردد. مثلاً غلظت زیاد هاگ قارچ، ممکن است محرک باشد، حتی اگر به آن حساسیت نداشته باشید.

پزشکان می گویند نشانه اصلی حساسیت به یک چیز، احساس خارش چشم، بینی و حتی پوست است. زیرا همانطور که خواندید، بدن هنگام مواجهه با آلرژن، هیستامین آزاد می نماید و با آزادسازی هیستامین احساس خارش خواهید داشت. با وجود این، نمی توانید به طور قطعی بگویید که حساسیت دارید، مگر اینکه آزمایش حساسیت انجام دهید. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، مانند آزمایش خون و تست پوستی پریک که در آن مقادیر کمی از آلرژن های شایع را درست در زیر پوست شما قرار می دهند تا ببینند بدنتان به آن واکنش می دهد یا خیر.

شاید فکر کنید بی فایده است که برای تأیید چیزی که از آن آگاهید، به متخصص حساسیت مراجعه کنید، اما اگر بتوانید این کار را انجام دهید، بهتر است. زیرا شناخت عامل حساسیت زا، به شما یاری می نماید، آن را کنترل کنید.

مسلماً پزشک برای برطرف مشکل حاد شما استفاده از دارو را پیشنهاد می نماید، ولی می توانید بعد از آنکه کمی از شرایط اضطراری خارج شدید، توجه بیشتری به تغذیه خود داشته باشید. یکی از روش های درمان حساسیت فصلی مصرف مواد خوراکی و میوه هایی است که برای کاهش حساسیت فصلی اثرگذار هستند. یک رژیم غذایی سالم علائم حساسیتی را کمتر می نماید.

امگا 3 یک اسید چرب است و در مواد غذایی مانند ماهی، تخم مرغ، گردو، روغن آفتابگردان، تخم کدو، تخم کتان، کنجد و فندق وجود دارد. امگا 3 به اندازه ای مفید است که مصرف آن در هر سنی پیشنهاد می گردد و از آنجایی که دارای خصوصیات ضدالتهابی نیز هست، برای افراد دارای آلرژی فصلی باید به طور جدی تری مصرف گردد. می توانید قرص روغن ماهی را هم به صورت آزاد ولی به میزان معین مصرف کنید.

ماست و بعضی دیگر از مواد خوراکی دارای باکتری پروبیوتیک هستند که موجب حفاظت از میکروبیوم روده می گردد. این ماده ضد التهاب است و می تواند برای درمان حساسیت فصلی تأثیر مثبتی داشته باشد.

مصرف بعضی میوه و مواد غذایی می تواند آلرژی زا بوده و علائم حساسیتی را تشدید کند. مصرف این خوراکی ها موجب خارش گلو و علائمی مانند عطسه و آبریزش بینی می گردد. حساسیت به مواد خوراکی به این دلیل حاصل می گردد که پروتئین موجود در آنها مشابه پروتئین موجود در دانه گرده است. افراد حساس به گرده افشانی گیاهان، ممکن است به خوراکی هایی مانند هویج، مغز آجیل، کرفس و هلو هم علائم نشان بدهند. کسانی که به سبزه و چمن حساسیت نشان می دهند، بعد از مصرف گوجه فرنگی، خربزه و طالبی، پرتقال و موز دچار علائم آلرژی می شوند.

به غیر از موارد بروز حساسیت به مواد خوراکی که در نکته قبل اشاره شد، خوردن میوه و سبزی یکی از روش های درمان حساسیت فصلی به شمار می رود و آن هم به دلیل آنتی اکسیدان و ویتامین سی موجود در آنها است. ویتامین سی در واقع یک آنتی هیستامین طبیعی است که به بدن در مبارزه با آلرژن ها یاری می نماید و از بروز علائم بیماری و حساسیت فصلی دور می دارد.

عسلی برای بدن مفید است که کاملاً طبیعی باشد. در همین عسل طبیعی هم به دلیل حضور زنبور در فرآیند آماده سازی، میزان کمی گرده درون آن وجود دارد که تا حدی موجب مقاومت بیشتر بدن به دانه گرده می گردد. البته گرده ای که در عسل طبیعی دیده می گردد، از گل حاصل شده و با انواع دانه های گرده موجود در درختان و سبزه زار که بیشتر افراد به آنها حساسیت نشان می دهد، متفاوت است. برای مصرف بیشتر عسل مطمئن شوید که به همان دز پایین از گرده هم حساسیت نشان نمی دهید.

منبع: فرادید

به "درمان حساسیت فصلی؛ برای حساسیت فصلی چی خوبه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان حساسیت فصلی؛ برای حساسیت فصلی چی خوبه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید